piątek, 16 lutego 2018

NSR,, w pigułce'' :D Jak przetrwać służbę przygotowawczą ?



Dobry wieczór !
    Ten post kieruję do osób, zainteresowanych przebiegiem służby przygotowawczej NSR a w zasadzie przydatnymi wskazówkami, ułatwiającymi  jej,,przetrwanie’’ J Nie mam zamiaru zgrywać jakiegoś eksperta, po prostu coraz więcej osób pyta mnie ,,jak tam było?’’, więc stwierdziłam, że skleję to wszystko w całość i być może, komuś pomogę.

  • ·         Pierwsza rzecz, zaopatrzcie się w wodę i leki ( proponuję wit.C, gardimax, coś nawilżającego, bo jak kaloryfery zaczęły grzać, zrobiło się strasznie suche powietrze  i ,,gryzło’’ w gardle, do tego jakieś witaminki i koniecznie coś na katar i kaszel(raczej suchy) ). Co do wody, na moim piętrze był automat z napojami, niestety wody w nim brakowało.  Pierwsze kilka dni to była męka. Problemy z notorycznym zmęczeniem, z załatwianiem potrzeb (może wydawać się to śmieszne, ale bardzo dużo osób cierpiało na problemy z wypróżnianiem. Wynikało to głównie z ciągłego bycia  w ,,biegu’’ i stresu związanego z brakiem prywatności i rotacją osób przebywających w toalecie. Proponuje zaopatrzyć się w jakieś kropelki, czopki, czy olejki, bo może się zdarzyć, że aż rozbolą Was brzuchy od tej nieregularności).   

  • ·         Kolejna sprawa to jakieś przekąski. Między posiłkami często chodziliśmy głodni, a ile można jechać  na batonikach  ? Nie polecam. Z czasem pojawią się przepustki, ale dobrze mieć coś na ,,czarną godzinę’’.

  • ·         Do mycia lepiej od razu kupić dużą butelkę żelu, bo podczas szybkiego mycia, traci się go spore ilości.

  • ·         Na wf dobrze mieć własne skarpetki, nie te ,,wojskowe’’. Najlepiej stopki 

  • ·         A propos wf-u, warto zabrać obuwie sportowe. MON- owskie ,,Jagodzianki’’ to tragedia.

  • ·         W zimne dni, dobrze sprawdza się odzież termoaktywna.

  • ·         Od MON-u dostaniecie ręczniki i klapki, a raczej ,,pantofle kąpielowe’’, dlatego od razu uprzedzam żeby takich rzeczy nie zabierać. To samo z pidżamą.

  • ·         Do strzelania dostaniecie ,,ochronniki słuchu’’. Czasami bywało, że gdzieś ginęły, więc dobrze kupić sobie dodatkową parę lub dwie w jakimś sklepie budowlanym. Tylko nie takie standardowe ,,stopery’’ a gumowe.

  • ·         Zalecam aby kupić sobie również takie metalowe karabinki. Małe albo średnie. Tak mniej więcej wielkości małego palca u dłoni. Przydają się do poprawnego zaczepienia torby do OP1. Dowiecie się co to.:)

  • ·         Innym przydatnymi  gadżetami są :  wazelina do smarowania guzików w OP1, talk do jego wnętrza żeby się nie sklejało, oraz mokre chusteczki do przecierania butów od błota i wielu innych rzeczy.

  • ·         Na zajęcia teoretyczne nosiliśmy zeszyty i długopisy, które dostaliśmy na miejscu. Warto mieć jeszcze jeden zeszyt w zapasie i klika długopisów.

  • ·         Jeśli chodziliście do klasy mundurowej o profilu wojskowym, na pewno macie w domu koszulki i bluzki na długi rękaw w kolorze khaki. Warto zabrać ze sobą te ubrania i trzymać w torbie, bo wymianki na czyste czasem są rzadko, a po całym dniu w błocie, następnego wolało by się mieć na sobie coś czystego i suchego.

  • ·         Nie wiem jak w innych jednostkach, ale myślę, że pralki to chyba jest jakiś standard, u nas takowe były. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w płyn do prania albo kapsułki. Płyn sprawdza się też dobrze do wieczornego przepierania bielizny.

  • ·         Co z wypraną bielizną, gdy nie chce się chodzić do suszarni ? W wojsku nawet ręczniki muszą być przewieszone przez łóżko w pewien określony sposób. Nic nie może spoza nich wystawać…ale…da się ukryć pod nimi właśnie mokre skarpetki czy majtki. Inny sposób to wkładanie ich pod materac. Trzeba tylko bardzo mocno wycisnąć i pamiętać by rano przed wyjściem gdziekolwiek z izby, schować je do szafki. Niekiedy zdarzało się zaglądanie pod materace i bielizna nie była pod nimi mile widziana, co skutkowało przewróceniem materaca i ponownym ścieleniem ,,wozu’’

  • ·         Tutaj info dla ambitnych : Czytajcie prawo użycia broni ! Są wymagane 4 punkty. Wszystko na pamięć słowo w słowo. Jest to podstawa. Bez tego nikt Was nie dopuści do strzelania. Gdyby ktoś był zainteresowany, mogę indywidulanie dopowiedzieć, na co jeszcze warto by było  zwrócić uwagę. Aaaa…no i nie zapomnijcie o nauce(a raczej przypomnieniu) Hymnu, czy Pieśni Legionów Polskich. 

  • ·         Zabierzcie ze sobą kubek lub małą miseczkę i łyżeczkę. Można bez problemu schować to w szafce za wojskową odzieżą. Czasem ma się ochotę na kisiel, czy jakieś gorące kubki, gdy kolacja nie nadawała się do jedzenia.

  • ·         Na początku, po zajęciach z oporządzeniem tj, bronią, OP1, maska mp5 i innymi cudami, pojawiają się okropne zakwasy i bóle barków. Warto zabrać ze sobą jakieś rozgrzewające maści, czy podobne preparaty.

  • ·         Do butów proponuję stosować specjalny antyperspirant i wkładki zapachowe. Zimowe buty we wrześniu to nie był dobry pomysł…

  • ·         Radzę od razu się nastawić, że w wojsku nie ma słowa prywatność, czy intymność. Razem się śpi, kąpie, goli , przebywa w toalecie itp. Może być tak, że kilka osób będzie np. chciało spać ,a reszta woli pogadać. Wtedy idealnym rozwiązaniem będą słuchawki  i stopery. Wystarczy poprosić żeby rano nas ktoś obudził i  nie ma stresu, że się zaśpi, bo nie usłyszy się budzika.

  • ·         W wojsku często czas ,,leci na skróty’’ . Warto za każdym razem się spieszyć bo niekiedy z 20 minut nagle robi się 10, czy 5.

  • ·         Podstawa, gdy będziesz już pełnił/a służbę dyżurną, pytaj o wszystko podoficera. O wszystko, czyli o to, o której zwołać zbiórkę, co żołnierze ubierają, co zabierają na zajęcia. To naprawdę ważne rzeczy. Lepiej się wcześniej zapytać  niż później się stresować, że nie wiadomo co robić.

  • ·         Ważny jest szacunek do przełożonych i  innych ,,starszych’’ oraz równych nam żołnierzy. Szczególnie wobec tych ze swojego plutonu. Bywa różnie. Są silniejsi, słabsi .  Niby naturalna selekcja, ale nie powinno się nikogo gnębić. Jeśli ktoś będzie za słaby, to sobie nie poradzi i odejdzie. Nie utrudniajcie tego. Naprawdę warto sobie pomagać i dopingować się wzajemnie. Dobre relacje w plutonach  i między nimi to podstawa do pomyślnego przebiegu zajęć, czy nawet głupiego chodzenia na posiłki. Kiedy komuś coś nie wychodzi, a Ty radzisz sobie dużo lepiej, zaproponuj pomóc. Raczej nie będzie Cię to kosztować dużo czasu i energii ,a możesz naprawdę komuś pomóc. Wyśmiewanie się to nie najlepszy pomysł.

  • ·         W ekwipunku, który otrzymacie na początku , będą takie specjalne ochraniacze na nogi  ręce wykonane z gąbki,pianki. Warto je zabierać na  zajęcia w polu, gdy robi się chłodno , bo przyjemnie grzeją. Szczególnie sprawdzają się, przy czołganiu, bądź przyjmowania postaw strzeleckich. Ta pianka nieźle izoluje od podłoża i nie czuć chłodu zimnej ziemi.

  • ·         Chyba już skończyły mi się pomysły. Post na pewno przeczyta  niejedna osoba, która odbywała służbę ze mną bądź w innym miejscu.  Gdy nasuną się Wam jakieś inne rady, proszę napiszcie je w komentarzach pod postem lub na moim fejsbukowym profilu bloga . Można to zrobić anonimowo,  w razie gdyby ktoś po prostu tak wolał.

·         Pozdrawiam Kochani i życzę miłego wieczoru. Mam nadzieję, że rady okażą się przydatne :)
Dobrej nocy !


4 komentarze:

  1. CZEŚĆ. SŁUCHAJ, JAK WYGLĄDA KWESTIA TATUAŻY. KRÓTKI RĘKAWEK NIE ZAKRYWA MOICH TATUAŻY ZDECYDOWANIE. CZY ISTNIEJE OBOWIĄZEK ICH CHOWANIA? CO POZA PRAWEM UŻYCIA BONI NALEŻY OPANOWAĆ? POZDRAWIAM

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć:) U mnie w plutonie był chlopak, który miał tatuaż na szyi. Było go trochę widać. Nikt jakoś szczególnie nie zwracał na to uwagi. Jeśli przejdziesz komisję lekarską, to na NSR, nikt nie powinien się czepiać. Ogólnie w służbie, tatuaże w widocznych miejscach nie są mile widziane, z tego co mi wiadomo, szczególnie przed rozpoczęciem służby. Niestety nie mam potwierdzonej informacji, czy tatuaż wyklucza. Oprócz prawa użycia broni, dobrze jest zapoznać się z obowiązkami podoficera pododdziału, spośród kogo się go wybiera, obowiązki dyżurnego i spośród kogo się go wybiera, co to jest rozkaz, droga służbowa, alarmowanie, dane odnośnie parametrów broni kbk akms, albo beryl i granatów, co to jest azymut, tysięczna. Również pozdrawiam ;)

      Usuń
  2. Cześć. Może głupie pytanie ale piszesz o problemach z wypróżnieniem więc zapytam. Nie wiem czy w ogóle przyjmują do wojska z nietolerancją pokarmową ale czy myślisz że ktoś kto musi iść za potrzeba kilka razy dziennie jest w stanie przetrwać służbę przygotowawczą? Bo rozumiem że raczej nie ma szans zaopatrzyć się we własne jedzenie zwłaszcza na początku służby. I drugie pytanie: jak duży jest nacisk na bieganie? Ile biega się dziennie i jaki trzeba mieć wynik?

    OdpowiedzUsuń
  3. Szczerze, to nie mam pojęcia jak rozpatrują to schorzenie. To może być problem, bo brakuje na to czasu i sposobności :/ Mógłbyś coś skitrać w torbie w szatni cywilnej, ale nie wiem. Co do biegania , u mnie biegaliśmy 3-4 km luźnym tempem, ok.5:30-6:00.Biega się grupą, nie na wynik. Egzamin wstępny musisz sobie obczaić na necie, w sensie normy, bo są różne, odnośnie kategorii wiekowych. :) Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń

Harry Potter - fikcyjna magia, czy coś więcej ?

Cześć i czołem !               Dzisiejszy post będzie dotyczył mojej wieloletniej miłości - Harrego Pottera. Swoją przygodę z tą niezwykł...